W jakich gałęziach gospodarki przydaje się cysterna?

Wiele dziedzin gospodarki potrzebuje specjalistycznych pojazdów do przewozu ciekłych ładunków, w tym także potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Ich producenci dostosowują je do konkretnych wymagań, wyposażając w rozmaite rozwiązania. Chcesz wiedzieć, gdzie są one wykorzystywane i jak producenci zabezpieczają je przed wyciekami? Zapoznaj się z tekstem zamieszczonym poniżej!
Przeczytaj również: Podstawowe zastosowanie ciągnika komunalnego
Jakie branże potrzebują cystern?
Chcąc zaspokoić wymagania wielu sektorów przemysłu, producenci mają w ofercie rozmaite zbiorniki przystosowane do ładunków, które mają być w nich transportowane. Każda cysterna ma zabezpieczenia dopasowane do zagrożeń, jakie mogą stwarzać przewożone towary. Te mające transportować materiały niebezpieczne, oprócz licznych zabezpieczeń, muszą mieć również aktualne, rygorystyczne badania techniczne.
Przeczytaj również: Przy jakich pracach wykorzystywany jest ciągnik komunalny?
Cysterny są użytkowane przez takie branże jak:
Przeczytaj również: Quady spalinowe – stalowe rumaki nie tylko dla dorosłych!
- chemiczna,
- spożywcza,
- kosmetyczna,
- farmaceutyczna,
- energetyczna,
a także przez przemysł wodociągowy i kanalizacyjny. Przewozi się nimi nie tylko paliwa, w tym lotnicze, kwasy, zasady, rozpuszczalniki itp., ale też wina, soki, oleje jadalne, miody i wiele innych artykułów.
Jakie zabezpieczenia stosowane są w cysternach?
Zbiorniki na podwoziach wielokołowych dostępne na rynku mogą mieć różne systemy bezpieczeństwa, uzależnione od transportowanych substancji. W przypadku materiałów potencjalnie niebezpiecznych są to rozmaite zawory, czujniki nieszczelności i systemy wentylacji. Wszystkie muszą być chronione przed wyciekiem, jak i zjawiskiem bezwładności cieczy, gdyż nagła zmiana środka ciężkości cysterny mogłaby spowodować poważne wypadki w ruchu drogowym. Dlatego montowane są w nich specjalne falochrony.
Z czego buduje się te mobilne zbiorniki?
Najczęściej wykorzystywanymi w produkcji cystern materiałami są wysokiej klasy aluminium oraz stal nierdzewna. Do ich najważniejszych cech należą:
- lekkość,
- trwałość,
- odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję.
Natomiast zawory i inne zabezpieczenia mogą być wykonane z innych materiałów, np. z mosiądzu.
Jaką konstrukcję mają cysterny?
To zbiorniki wielokomorowe, wyposażone w specjalne pompy do wlewu i wylewu. Najczęściej mają one od 2 do 5 komór i pojemność do 24 tysięcy litrów. Niektóre z nich zaopatrzono w izolację termiczną. Niezależnie od branży, każdy nabywca znajdzie zbiornik mobilny dopasowany do potrzeb.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Współpraca między inwestorami a firmami archeologicznymi: kluczowe zasady
Współpraca między inwestorami a firmami archeologicznymi odgrywa kluczową rolę w prawidłowym przebiegu prac budowlanych. Znaczenie tej współpracy przejawia się w ochronie dziedzictwa kulturowego, co przynosi korzyści obu stronom. Zrozumienie wzajemnych oczekiwań i obowiązków pozwala na efektywne zar

Jakie korzyści daje zastosowanie filtra kasetowego G4 w systemach wentylacji?
Filtr kasetowy G4 to istotny komponent w systemach wentylacyjnych, który ma ogromne znaczenie dla jakości powietrza w budynkach. Jego efektywność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń przekłada się na poprawę komfortu oraz zdrowia użytkowników. Inwestycja w ten rodzaj filtra to krok ku lepszemu samopoczuci