Czy trzeba oddać stary akumulator?

Co jakiś czas w samochodzie trzeba zamienić pewne części. Akumulator to jedna z nich. Wymiana baterii średnio powinna następować co około 4-6 lat, a w niektórych warunkach - rzadziej. Przy zakupie nowego elementu jednak często pojawia się pytanie - co zrobić ze starym? Wyrzucić? Czy oddać na skup zużytych akumulatorów? Dowiedz się więcej poniżej!
Akumulatory zawierają niebezpieczne związki
Wewnątrz każdej baterii samochodowej znajdują się niebezpieczne związki, które mogą wyrządzić ogromne szkody w środowisku. Oprócz ołowiu w elektrodach zawierają elektrolit, będący często mieszanką kwasu siarkowego i wody destylowanej. W starszych wersjach ma on formę cieczy, w nowszych - żelu. Niemniej - przedostanie się takich substancji do środowiska wiąże się z jego poważnym zanieczyszczeniem.
Z tego powodu trzeba pamiętać o tym, że zużyte akumulatory nie mogą ot tak wylądować w śmietniku. Podobnie jak w przypadku innych zasobników energii, należy je oddać do odpowiedniego punktu zajmującej się zbiorem odpadów. Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, o której właściciele pojazdów często nie wiedzą.
Opłata depozytowa za stary akumulator
Przy zakupie nowego urządzenia można od razu pozbyć się starego. Jeśli jednak przy transakcji nie oddajemy dotychczasowej baterii - sprzedający ma obowiązek pobrać tzw. opłatę depozytową w wysokości 30 zł za sztukę. Nabywca otrzymuje przy tym potwierdzenie pobrania kaucji. Jeśli w ciągu 30 dni dostarczy się stary sprzęt, wówczas zostaje ona zwrócona.
Gdzie oddać stary akumulator?
Co zrobić, gdy masz do oddania takie urządzenie (lub kilka)? W każdym większym mieście z pewnością działa jakiś skup akumulatorów. W Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i w wielu innych miejscowościach można znaleźć specjalistów, u których pozbędziesz się baterii w dobrej cenie. Pamiętaj jednak, by wybrać podmiot z odpowiednią certyfikacją!
Polecane artykuły

Czy warto kupować części zamienne do wózków widłowych?
Eksploatowanie wszelkiego rodzaju maszyn prowadzi w sposób nieuchronny do ich zużywania się, czy to w całości, czy poszczególnych podzespołów lub elementów. Czy takie sprzęty należy od razu utylizować? Wpierw warto sprawdzić, czy nie da się ich naprawić, gdyż może to być znacznie bardziej opłacalne.

Do czego służy oprogramowanie CAD?
Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firm bez aplikacji wspomagających komputerowe projektowanie obiektów. Pojawienie się tego typu rozwiązań zrewolucjonizowało rynek, pozwoliło przyspieszyć pracę, wyeliminować wiele błędów. Kluczowy jest wybór właściwej aplikacji przeznaczonej do sterowani